
Trójmiasto – zamów i wydrukuj
Kwiaty doniczkowe do prawidłowego rozwoju potrzebują odpowiedniej ilości składników mineralnych. Są to przede wszystkim makroelementy takie jak: potas, azot, fosfor, magnez, siarka czy wapń. Są to składniki zużywane w największych ilościach przez rośliny. Oprócz tego roślinom niezbędne są, w odpowiednio mniejszych ilościach mikroskładniki np.: żelazo, cynk czy miedź. Niedobory, któregokolwiek ze składników objawia się zaburzeniami wzrostu, słabym kwitnieniem, odbarwieniami liści.
Kwiaty doniczkowe, które hodujemy w warunkach domowych rosną zazwyczaj w pojemnikach, w których jest zazwyczaj niedużo podłoża, a składniki mineralne są szybko przez rośliny zużywane Aby kwiaty doniczkowe utrzymać w doskonałej kondycji i pozwolić im na pełny rozwój musimy je nawozić. Na rynku jest dostępny szeroki wybór środków do zasilania zieleni doniczkowej zawierający wszystkie niezbędne składniki. Istnieją nawozy dedykowane do poszczególnych grup roślin (np.: roślin kwitnących czy liściastych) a także do poszczególnych gatunków (np.: pelargonii, storczyków).
Do nawożenia roślin doniczkowych stosuje się głównie dwa rodzaje nawozów: organiczne lub mineralne. Nawozy organiczne to najczęściej biohumus czyli kompost przetworzony przez dżdżownice lub ptasie guano. Jeżeli chodzi o nawozy mineralne, to wybór jest znacznie szerszy. Podzielić je możemy na szybko i wolno działające. Nawozy szybko działające to głównie koncentraty lub proszki wymagające stworzenia roztworu poprzez wymieszanie ich z wodą. Inną dostępną w sklepach formą są granulaty, które miesza się z podłożem przed posadzeniem rośliny lub, jeżeli roślina jest już w doniczce poprzez rozsypanie ich na powierzchni gleby. Stosowanie nawozów o spowolnionym działaniu polega na wciśnięciu do gleby pałeczek lub tabletek, które zawierają mieszaninę niezbędnych składników mineralnych. Rozpuszczają się one stopniowo, powoli uwalniając odżywcze komponenty. Ostatnią formą nawozu, rzadko stosowaną są nawozy dolistne. W odróżnieniu od wcześniejszych form, nawozy dolistne podaje się głownie poprzez spryskiwanie powierzchni liści. Ten sposób podania jest najszybciej działająca formą nawożenia, ale jest czasochłonny i możliwy do zastosowania przy niewielu gatunkach.
Częstotliwość nawożenia roślin domowych jest sprawą mocno indywidualną i zależy od wielu czynników takich jak: wiek rośliny, jej gatunek czy pora roku. W okresie wiosenno-letnim rośliny należy nawozić zazwyczaj raz na dwa tygodnie; sukulenty jeszcze rzadziej. Rośliny intensywnie kwitnące mogą wymagać częstszych zabiegów. W takich przypadkach warto posiłkować się instrukcjami producenta zawartymi na opakowaniach środków do nawożenia. Początkującym hodowcom zaleca się stosowanie środków wolno działających ze względu na mniejsze ryzyko przenawożenia i uszkodzenia rośliny.
Poradnik powstał przy współpracy z naszogrodniczy.pl