Nazwa regionu:

Opole

Liczba ludności:

127 tyś.

Powierzchnia obszaru:

149 km²

Wtyczki WordPress – czym są, jak wybrać i instalować?

WordPress będący najpopularniejszym systemem CMS jest bardzo łatwy w obsłudze, nawet dla laika komputerowego. Za wygląd strony odpowiada szablon, czyli tzw. motyw, a za funkcjonalności wtyczki WordPress. Każdy więc nawet bez wiedzy programistycznej może stworzyć własną stronę internetową i dostosować ją do swoich potrzeb.

Słów kilka o wtyczkach WordPressa

Wtyczki lub inaczej pluginy to nic innego jak pojedyncza funkcjonalność. Może ona dotyczyć zarówno modyfikacji na stronie, jak i również służyć użytkownikowi w innych celach. Wraz z rozwojem systemu WordPress rozwijała się również społeczność i grupa miłośników tego systemu. Wtyczki WordPress podobnie, jak i motywy programować może każdy i udostępniać je innym za darmo lub odpłatnie. Współcześnie mamy niezliczoną ilość różnych wtyczek odpowiedzialnych za rozmaite funkcje. Są to np. wtyczki do optymalizacji SEO, które pozwalają na kompleksowe wprowadzenie modyfikacji pod kątem pozycjonowania, wtyczki power builderów, które umożliwiają proste budowanie i wprowadzanie zmian w treści strony za pomocą tzw. funkcji drag & drop, wtyczki do budowy formularzy kontaktowych, wtyczki do analityki internetowej oraz wiele innych. Prawdopodobnie wszystko, co chcemy znaleźć, w postaci wtyczek znajdziemy.

Jak zainstalować wtyczkę na WordPressie?

Wtyczki WordPress można zainstalować na różne sposoby. Najprostszy to wyszukanie danej wtyczki w panelu administracyjnym WordPressa w bazie wtyczek, a następnie zainstalowanie i włączenie jej. Kolejnym sposobem jest załadowanie wtyczki z dysku na komputerze i wgranie go poprzez panel administracyjny. Ostatnią metodą jest umieszczenie plików wtyczki na serwerze FTP w katalogu „/wp-content/plugins”, a następnie włączenie jej w panelu administracyjnym systemu. Wszystkie trzy sposoby są poprawne, jednak pierwszy z racji tego, że jest najszybszy, jest najczęściej stosowany.

O czym należy pamiętać?

W każdym miejscu jest zawsze haczyk. W przypadku wtyczek WordPress należy przede wszystkim pamiętać, żeby instalować tylko te, które są niezbędne i absolutnie potrzebne. Zbyt duża ilość wtyczek może spowolnić stronę i jej działanie, gdyż najzwyczajniej pakiet plików takiej wtyczki może ważyć dużo i zajmować trochę miejsca na serwerze. Warto, więc te działania, które można zrobić poza wtyczką, zrobić samodzielnie np. poprzez modyfikację w kodzie, do bardziej zaawansowanych zaś funkcjonalności możemy posłużyć się wtyczkami. Wtyczki, które nie są używane przez stronę, a znajdują się w panelu administracyjnym, również można wyłączyć i usunąć, by nie zajmowały niepotrzebnie miejsca.