Wszystko co musisz wiedzieć o wysiewach roślin

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Najlepszymi miesiącami na dokonanie zakupu nasion do wysiewu roślin to koniec stycznia i początek lutego, gdy w sklepach ogrodniczych wystawia się już artykułu wiosenne, ale ruch jeszcze nie jest tak wielki. Można bez problemu znaleźć interesujące nas gatunki roślin, a te rzadki kupić w sklepach internetowych. W tym poradniku dowiesz się wszystkiego o wysiewach.

Jak wysiewać nasiona roślin jednorocznych z rozsady oraz z wysiewu do gruntu?

Wysiew roślin z rozsad jest znacznie trudniejszym tematem i zarazem droższym niż wysiewanie ich do gruntu. Ten sposób ma jedną znaczącą cechę, a mianowicie rośliny muszą być uprawianie w szczególnych dla nich warunkach, ponieważ mają one dość duże wymagania w początkowej fazie rozwoju. O czym musisz pamiętać?

  • Podłoże powinno być żyzne oraz zdezynfekowane,
  • W glebie powinna znaleźć się mieszanka ziemi liściowej, torfu wysokiego albo perlit i gruboziarnisty piasek,
  • Wysiewanie to metoda rzutowa, a następnie należy przeprowadzić pikowanie ( rośliny można także, umieścić w wielokomorowych pojemnikach).

Pamiętaj! Produkcja rozsady trwa nawet 4 miesiące, więc nie zwlekaj.

Wysiew do gruntu

W tym sposobie rośliny przechodzą cały cykl rozwojowy w jednym okresie wegetacyjnym. Zwykłe gatunki roślin uprawianie w taki sposób nie mają wygórowanych wymagań, dlatego ich uprawa jest łatwa i tania. Takie rośliny jednoroczne można najczęściej znaleźć na balkonach, ogródkach przydomowych czy rabatach.  Aby rozwój roślin przechodził prawidłowo należy:

  • Zapewnić dobre nasłonecznienie,
  • Przepuszczalną glebę o dobrych stosunkach wodno-powietrznych,
  • Ziemia powinna być gruzełkowata, a jej odczyn obojętny.

Jeśli zapewnimy wszystkie wymienione powyżej warunki pierwsze kiełkowanie nastąpi po 2-3 tygodniach. Rośliny jednoroczne wysiewamy na koniec kwietnia i w połowie maja.

Pamiętaj, o tym, aby głębokość sadzenia była trzykrotnością średnicy nasion. Spulchniaj podłoże, regularnie podlewaj i nawóź.  Zobacz, również jaki nawóz do siewu trawy będzie najlepszy!

Jak wygląda wysiew roślin dwuletnich?

Rośliny dwuletnie przechodzą cykl rozwoju przez dwa sezony wegetacyjne. Co to oznacza? W pierwszym roku u roślin pojawiają się organy wegetatywne, natomiast w drugim zaczynają owocować, wydawać nasiona i kwitnąć. Po tym czasie obumierają. Co musisz takim roślinom zapewnić?

  • Spulchnioną i wilgotną glebę,
  • Wyrównane podłoże,
  • Odpowiednie nawożenie w zależności jaki gatunek rośliny zostanie wysiany.

Termin wysiewu nasion to maj, a kończy się w sierpniu.

Sprawdź, również https://porady.opole.pl/jaka-trawa-najlepsza-na-trawnik