Typy mąki – co oznaczają cyfry na opakowaniu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Mąka to nieodzowny składnik w kuchni i wielu potraw. Na sklepowych półkach można znaleźć wiele odmian mąk takich jak gryczane, ryżowe czy kukurydziane. Jednak najczęściej używa się mąki pszennej, która ma wiele odmian. Na każdym opakowaniu można zauważyć cyfry, które mówią o jej typie. Sprawdź co oznaczają typy mąki, aby ugotować jeszcze lepszą potrawę. 

Typy mąki – po co podaje się je na opakowaniach? 

Typy mąki ukazują ile substancji mineralnych znajduje się w kilogramowym opakowaniu. Powstają one z łupin ziarna, które mają w sobie dużo składników odżywczych takich jak błonnik, kwas foliowy, cynk i witaminy z grupy B. Mąka to również źródło węglowodanów, magnezu oraz żelaza. Każda mąka przed zapakowaniem jej jest oczyszczana z łupinek inaczej zwanych „popiołem”. Jeśli jest go mniej w produkcie tym podana liczba jest mniejsza. W sklepach można dostać mąkę oczyszczoną albo taką, która zawiera najwiecej substancji odżywczych. 

Która mąka jest najlepsza? 

Nie trudno wskazać, która mąka jest najzdrowsza. Im więcej składników takich jak witaminy i minerały tym mąka jest lepsza. Niestety choć najlepsza nie zawsze sprawdzi się do każdego dnia. Najczęściej nie nadaje się ona do wypieków z powodu braku elastyczności, dlatego warto wiedzieć które typy mąki będą odpowiednie do różnego rodzaju dań. 

Typy mąki – 00

To właśnie mąka najbardziej oczyszczona, a więc nie posiada ona żadnych składników odżywczych. Charakteryzuje się ona dużą elastycznością i puszystością. Świetnie nadaje się do pizzy. 

Typ mąki – 450

Często pod liczbą 450 kryje się dobrze nam znana nazwa mąki tortowej. Nie jest ona dokładnie oczyszczona, a więc można znaleźć w małej ilości minerały i witaminy. Idealnie nadaje się do wypieku ciasta biszkoptowego, które będzie lekkie i szybko wyrośnie. 

Typ mąki – 500

To mąki nazywane mąkami poznańskimi, wrocławskimi czy krupczatka. Najlepiej stosować ją do ciast kruchych, tart i babek. To mąka uniwersalna, która nadaje się tak na prawdę do wszystkiego. Dzięki niej można zrobić makaron, kluski, naleśniki czy zasmażki. 

Typ mąki – 550

Mąka luksusowa odznacza się idealnym wiązaniem ciasta, dlatego warto użyć ją przy robieniu ciasta drożdżowego, pączków i racuchów. Jeśli potrzebujesz zagęścić sos tez świetnie się nada. 

Typ mąki – 750

Znana jako mąka chlebowa i używa się jej do wypiekania białego pieczywa, a nawet pizzy. Ciasto z takiej mąki jest zwarte i sycące. 

Typy mąki – mąka razowa

To mąki, które zawierają najwiecej składników odżywczych. Ich przeznaczenie to wypieki chlebów i bułek. Można je odróżnić dzięki ciemniejszej barwie.