Jaka trawa najlepsza na trawnik?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Pięknie utrzymany trawnik cieszy oko i daje dużo radości użytkownikowi. Może być ozdobą każdego przydomowego ogródka, świetnym miejscem do wypoczynku i rekreacji lub podkreślić architekturę budynku. Przystępując do założenia trawnika warto wiedzieć jakie trawy najlepiej spełnią nasze oczekiwania. W sklepach ogrodniczych dostępnych jest wiele mieszanek nasion, które różnią się składem i przeznaczeniem. Pod pojęciem trawa ukrytych jest wiele gatunków i odmian o różnorodnych cechach, takich jak tempo wzrostu i zdolność do odrastania po koszeniu, odporność na deptanie, zapotrzebowanie na światło słoneczne, kształt, wielkość i kolor liści, wrażliwość na niedobór lub nadmiar wody, wymagania glebowe, szybkość wyrastania pędów kwiatostanowych itd.

Czym się kierować przy wyborze?

Z pewnością niska cena nie gwarantuje nam wysokiej jakości. Promocja lub wyprzedaż może świadczyć o kończącym się terminie ważności i słabej zdolności kiełkowania nasion. Warto wybrać pewnego producenta i zaufanego sprzedawcę. Niezmiernie ważne jest przeznaczenie trawnika. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie jak będzie użytkowany nasz trawnik. Czy jego soczysta zieleń ma podkreślać kolorystykę rabat kwiatowych, czy też będziemy go intensywnie użytkować chodząc po nim, uprawiając sport albo zażywając kąpieli słonecznych. Powinniśmy ocenić, jak często będziemy mogli poświęcić czas na pielęgnację naszego trawnika. Trzeba też dopasować mieszankę traw do miejsca ich wysiania, czyli np. czy jest to miejsce słoneczne, czy zacienione? Takie informacje, przekazane sprzedawcy, pomogą dobrać najlepszą mieszankę.

Podstawowe rodzaje trawników – ozdobne i rekreacyjne

  • Trawnik ozdobny – Do zakładania trawników o walorach dekoracyjnych nadają się trawy o delikatnych listkach i intensywnej, trwałej barwie. Piękna soczysta zieleń ze szmaragdowym odcieniem może działać kojąco. Trawa wolno odrasta i długo cieszy oko zielenią pod warunkiem częstej i starannej pielęgnacji. Źle znosi zacienienie i jest mało odporna na wydeptywanie. W mieszankach nasion traw ozdobnych można spotkać takie gatunki jak kostrzewa czerwona, kostrzewa owcza czy mietlica pospolita.
  • Trawnik rekreacyjny (uniwersalny) – Trawniki takie zakładamy w miejscach, po których się dużo chodzi, biega lub uprawia sport. Są odporne na wydeptywanie, mają tendencję do szybkiego rozrastania się na boki tworząc zwartą darń i lepiej znoszą okresowe zaniedbania w pielęgnacji oraz niedostatek wilgoci. Nie przeszkodzi im wystawienie mebli ogrodowych ani gonitwy dzieci. W mieszankach traw rekreacyjnych przede wszystkim występuje rajgras angielski (albo inaczej życica trwała), wiechlina łąkowa oraz kostrzewa czerwona kępowa i półrozłogowa.

Artykuł powstał przy współpracy z naszogrodniczy.pl