Jak wybrać Orchideę do domu?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Niezmiennie od kilku lat w naszych domach królują Orchidee. Ta rodzina kwiatów jest niezwykle liczna, to około 26049 zaakceptowanych gatunków. Storczyki, bo tak najczęściej określamy Orchidee, można kupić w każdej kwiaciarni i sklepie ogrodniczym. Coraz częściej pojawiają się odmiany ciekawe rzadkie, których pielęgnacja wymaga więcej wiedzy i zaangażowania, jednak są one perełkami, w domowych kolekcjach Orchidei. 

Jakie Orchidee warto mieć w domu?

Jedną z najpopularniejszych odmian Orchidei są popularne Phalaenopsis pochodzące z południowo-wschodniej części Azji, Indii, północnej Australii. Mają pęd kwiatowy, który może pojawić się o każdej porze roku. Na takim pędzie w zależności od wielkości okazu, może pojawić się nawet do kilkudziesięciu kwiatów o wielkości od 3 do 6 cm. Nie jest, to storczyk bardzo wymagający najlepiej rośnie na wschodnim parapecie okna. Podlewa się go najczęściej przez moczenie doniczki w miękkiej wodzie. Proces powtarzamy kiedy korzenie zrobią się koloru jasnego czasem wręcz mlecznego. Lubi wysoką wilgotność powietrza 60 % do 80%. 

Równie znanym i polecanym storczykiem jest Dendrobium występujący w całej Azji południowej. Polecany jest szczególnie do sypialni, ponieważ należy do grupy kwiatków oczyszczających powietrze. Orchidee te lubią jasne stanowiska, jednak bez bezpośredniego nasłonecznienia. Kwiaty tych roślin rozłożone są równomiernie na całej długości rośliny. Niektóre z nich pięknie pachną. Mają bardzo zróżnicowane kolory od ciemnego fioletu po biel. W pielęgnacji nie są wymagające, trzeba pamiętać o ich regularnym moczeniu w miękkiej wodzie i nawożeniu szczególnie na wiosnę.

Popularną Orchideą staje się Miltonia pochodząca z gór Ameryki. Piękny storczyk, który kwitnie najczęściej w okresie jesiennym. Jego kwiaty osiągają ok. 12 cm, są lekko wydłużone i bardzo ozdobne. Trzeba pamiętać, że jest to storczyk, który lubi więcej wilgoci. Niestety minusem może być fakt, że kwitnie do 8 tyg. po tym czasie pęd kwiatowy zamiera. Dlatego jest to storczyk dla cierpliwych, którzy czekają na kolejne pięknie pachnące kwiaty.

Cudowną odmianą Orchidei jest Cymbidium pochodzące z Chin. Ma wydłużone ostre liście. Trudnością w pielęgnacji tych storczyków, może być zapewnienie Orchidei wahań temperatury, która potrzebna jest do kwitnienia. Ciekawostką jest to, że w miesiącach letnich tę Orchidee można wynieść na taras lub balkon. W takim wypadku należy pamiętać, aby na takim stanowisku nie było przeciągów, ani bezpośredniego nasłonecznienia.

Orchidee to wyjątkowe rośliny pełne elegancji, kwiatów o różnych kolorach, kształtach i zapachach. wystarczy opanować podstawy pielęgnacji storczyków, żeby od prostszych w uprawie przechodzić do tych bardziej wymagających. Wiele satysfakcji da nam kwitnienie Miltoni. Zdrowy o zdrowy sen zadba Dendrobium. Phalaenopsis cieszyć będzie wielobarwnymi kwiatami. Cymbidium, wymagające uwagi i wyjątkowego traktowania nauczy cierpliwości i wytrwania. Wybierając okaz, należy sprawdzić stan korzeni, kolor i jędrność liści, stan kwiatów i pąków. Ważną rzeczą jest też dokładne sprawdzenie, czy Orchidee są zdrowe i nie mają pasożytów. Nowego storczyka oddzielmy też od domowej kolekcji.

Przeczytaj także jak wybierać nawozy do kwiatów doniczkowych.