Jak nawozić trawnik na wiosnę

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Po zimie trawnik jest niedożywiony, a dodatkowe susze pomimo wiosennej pory nie sprzyjają jego wzrostowi. Trzeba mu zatem pomóc nawożąc go. Jest wiele nawozów do trawników. Każdy ma zbawienny wpływ na zieloną darń.

Czy nawożenie trawy na wiosnę jest skomplikowane?

Obecne mieszanki nawozowe nie sprawiają kłopotu w odżywianiu trawy. Wystarczy zakupić odpowiednie komponenty w granulacie i rozsypać na murawę. Koniec marca to najlepsza pora na pierwsze nawożenie trawnika. Ważne, by na tę czynność wybrać dzień bezwietrzny i bezdeszczowy. Nie może być także żadnej mgły.

Zanim zabierzemy się za rozsypywanie nawozu, musimy trawę wyczesać. Czynność tę wykonujemy po to, aby wyciągnąć z darni wszystkie obumarłe źdźbła, żeby nie stały się powodem chorób grzybowych i nie ograniczyły dostępu powietrza do korzeni. Czeszemy darń ostrymi grabiami, zbyt miękkie nie wyczeszą należycie trawnika.

Filc, czyli obumarłe źdźbła trawy, potrafi być dość gruby. Jeżeli ostre grabki nie dają sobie z nim rady, a mamy spory obszar trawnika, posłużmy się wertykulatorem spalinowym. Maszyna ta wyciągnie cały filc na wierzch i dodatkowo natnie korzenie. Dzięki temu zwiększy się dostęp powietrza i nawozu do systemu korzeniowego. Wyciągnięty filc zbieramy grabiami.

Tak przygotowana trawa może zostać obsypana nawozem. Używamy do tego specjalnego pojemnika z dziurkami na kółkach, który prowadzimy po darni za pomocą długiego uchwytu. Możemy także robić to ręcznie. Pamiętajmy wówczas o ochronnych rękawiczkach. Po równomiernym rozsypaniu nawozu obficie trawnik podlewamy, by nawóz rozpuścił się i wniknął do gleby.

Rodzaje stosowanych nawozów do trawy

Trawę po zimie odżywiamy nawozami według własnego upodobania. Wybieramy taki, który nam najlepiej odpowiada. Każdy ma za zadanie pobudzenie wzrostu i nadania trawie intensywniejszego koloru, i są to nawozy:

  • azotowe,
  • mineralne,
  • organiczne.

Nawożenie powtarzamy 2- 3 razy w sezonie. Im więcej nawozu, tym częstsze koszenie, ponieważ nawozy pobudzają wzrost trawy. Siłą rzeczy jest on wówczas bardziej intensywny.

Co z łysymi placami i przerostami?

Zdarzają się duże ubytki w trawniku w takich miejscach, gdzie dużo trawy przegniło. Po wyczesaniu darni bierzemy nasiona traw i dosiewamy. Najlepiej wykorzystać do tego celu trawę samo zagęszczającą. Bywa, że trawa przerośnie nam na grządki kwiatowe lub wedrze się w korę rozsypaną wokół roślin.

Żeby zapobiegać takiemu zjawisku, musimy przy brzegach trawę wyciąć nożykiem, zagłębiając go po skosie w darń. Odciętą trawę wyciągamy i wrzucamy do kompostownika. Powstanie nam pas samej gleby bez trawy i to zapobiegnie przedostawaniu się trawy w miejsca niepożądane. Taką wycinkę wystarczy przeprowadzić raz do roku i nie będziemy musieli wyskubywać kępek z miejsc, gdzie ich być nie powinno.

Podlewanie trawy powinno odbywać się wieczorami lub nocą, zwłaszcza wtedy, gdy dni są bardzo upalne. Najlepiej używać do tego celu zraszaczy rozstawionych w regularnych odstępach.

Czasami gleba, na której rośnie trawnik, jest zbyt żyzna, może to powodować podgnicie trawy, dlatego potrzebujemy zwykłego żółtego piasku, którego rozsypujemy na darń. W ten sposób gleba stanie się bardziej przyjazna dla zielonego dywanu.

Zamów nasiona traw już dziś na naszogrodniczy.pl.