Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP? należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Uprawnienia SEP są nadawane na czas 5 lat, po tym okresie należy je odnowić poprzez ponowne przystąpienie do egzaminu. Ile kosztuje odnowienie takich uprawnień? Gdzie można je wyrobić?

Uprawnienia SEP – gdzie można je wyrobić?

Uprawnienia SEP to kwalifikacje niezbędne do tego, by podjąć pracę z urządzeniami elektroenergetycznymi. Są one obowiązkowe nie tylko dla elektryków, ale i także osób nadzorujących projekty oraz pracę pracowników pod napięciem. Na szczęście tego typu specjalistyczne kursy są łatwo dostępne i takie uprawnienia można wyrobić w całej Polsce. Są one dedykowane zarówno osobom, które chcą zdobyć uprawnienia SEP po raz pierwszy, jak i tym, które takie uprawnienia chcą odnowić.

Ile kosztuje odnowienie uprawnień SEP?

Odnowienie uprawnień SEP zależy od tego, jaki kurs nas interesuje. W Polsce są organizowane szkolenia G1, G2 i G3, dodatkowo takie kursy dzielą się na szkolenia związane z dozorem i z eksploatacją miejsca stanowiska pracy. Oczywiście pracownik może wyrobić zarówno certyfikat D (dozór), jak i E (eksploatacja).

Ceny takich kursów zaczynają się już od 100 złotych. Wiele zależy od tego, czy interesuje nas kurs w formie zdalnej, czy szkolenie z dojazdem do siedziby firmy. W przypadku klientów firmowych cena takiego kursu jest najczęściej ustalana indywidualnie, ponieważ im więcej osób (pracowników) zapisze się na dane szkolenie, tym większe rabaty można uzyskać.

Poza ceną samego szkolenia SEP, odnowienie uprawnień SEP wiąże się także z dodatkowymi kosztami w postaci opłaty za egzamin (certyfikat) oraz opłaty za dodatkowe zaświadczenia (np. tłumaczenie certyfikatu). W bieżącym roku opłata za egzamin w placówce SEP wynosi 225 złotych od pojedynczego certyfikatu. Jeśli pracownika interesuje zarówno egzamin z dozoru, jak i z eksploatacji, opłata ta musi zostać uiszczona podwójnie.

Jak wygląda kurs SEP?

Tematyka kursu SEP nie powinna szokować osób, które już wcześniej przystępowały do takiego szkolenia. Jest ona jednak aktualizowana w oparciu o najnowsze normy oraz zmiany w prawie elektroenergetycznym. Uczestnictwo w kursie stanowi niejako gwarancję, że kursant zda pozytywnie egzamin i będzie mógł odnowić posiadane uprawnienia elektryczne.

Odnawiając uprawnienia SEP, trzeba ponownie zapoznać się z zagadnieniami takimi jak np. zasady bezpieczeństwa pracy pod napięciem, zasady dysponowania mocą urządzeń przyłączonych do sieci itp. Ze względu na ciągły rozwój technologii aktualizowanie tej wiedzy jest konieczne, by móc bezpiecznie wykonywać pracę pod napięciem.

Chcesz zdobyć certyfikat na uprawnienia elektryczne SEP? Odwiedź stronę Uprawnienia-G1.pl.